03.05.2024
Nawigacja
GOK

Galerie zdjęć
Facebooku
Licznik Odwiedzin

7,623,565 unikalne wizyty

Aktualnie online

Gości online: 2

Dajmy sobie szansę ( i innym )
24 listopada br. na drodze w Rożnowie doszło do kolejnego wypadku – tym razem niestety zginął człowiek. Odcinek drogi powiatowej biegnący przez Gierową – bo tu właśnie to się stało – to długa prosta i bardzo ostry zakręt. Teren wzdłuż drogi wieczorem jest oświetlony na pewnej części tylko. Wyniki szybkiej ankiety wśród znajomych na temat tej drogi: brak linii, brak pobocza, źle wyprofilowana, fatalne oświetlenie, zdradliwa w czasie opadów deszczu, śniegu, przymrozków, niebezpieczna.
Mimo, że to teren zabudowany, właściwie oznakowany znakami drogowymi - często możemy obserwować samochodu jadące o wiele szybciej niż dozwolone 50 km na godzinę. Cała droga od Witowic Dolnych została kilka lat temu gruntownie przebudowana przez powiat nowosądecki, który jest jej właścicielem. Zwiększyła się jej szerokość, piękna nawierzchnia kusi do naciskania pedału gazu. Kilka dni po oddaniu tej trasy do użytku zginął na niej młody kierowca samochodu, teraz kilkaset metrów dalej pieszy.
Nie próbuję szukać winnych obu zdarzeń, nie mam zamiaru wskazywać palcem. Jestem kierowcą, który z racji miejsca zamieszkania często korzysta z tej drogi. Cieszyliśmy się, kiedy prowadzono prace modernizacyjne, cieszyliśmy się kiedy wreszcie drogę oddano do użytku. Od początku zwracaliśmy uwagę na utrudniający nam życie kierowcom brak pasów i linii – szczególnie podczas jakże częstych na tym odcinku mgieł. Po pewnym czasie część tej drogi oznakowano znakami „obszar zabudowany”. Co pewien czas na zbyt szybko jadące samochody czeka tam też niespodzianka – Policja z radarem. Miejscem szczególnie niebezpiecznym na tym odcinku jest rejon sklepu spożywczego. Można zostać niemile zaskoczonym w tym miejscu przez pieszego, który nagle wchodzi na jezdnię, lub kierowcę niezbyt zwracającego uwagę na jadące samochody, kiedy ten włącza się do ruchu z parkingu przy sklepie. Po zmroku ubrany na ciemno pieszy ma niewielkie szanse być w porę dostrzeżony przez nadjeżdżający samochód. Często kierowca tegoż samochodu jest dodatkowo oślepiony przez nadjeżdżający z przeciwnej strony pojazd. Na końcu prostej na kierowcę czeka zakręt 90 stopni – kolejne bardzo niebezpieczne miejsce dla pieszych i kierujących. Ileż to razu obserwujemy ślady samochodów, dla których ten zakręt był za ostry i „wylądowali” w polu.
Mieszkańcy Gierowej postulują budowę wzdłuż tej drogi chodnika i poprawę jakości oświetlenia ulicznego. Nam kierowcom przechodzą ciarki, kiedy jedziemy tam we mgle i nalegamy na namalowanie linii rozgraniczających poszczególne pasy jezdni. Zadania te wymagają nakładów finansowych do poniesienia przez powiat nowosądecki ( właściciela drogi) oraz naszą gminę. Zapewne usłyszymy, że są pilniejsze wydatki, że gdzie indziej więcej ludzi korzysta z drogi ( bo tutaj jest tylko kilkanaście domów). To zapewne prawda, ale mamy dość wypadków na tym odcinku. Wszyscy chcemy bezpiecznie korzystać z tej drogi – i piesi i kierowcy. Na dzisiaj pozostaje nam kierowcom – stosowanie się do znaku ograniczającego prędkość, a pieszym zdecydowana poprawa własnej widoczności po zmroku. Często obserwuję osoby poruszające się z kijkami po poboczu drogi. Nordic walking – forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami jest w naszym terenie częsta. Jednak osoby te widoczne są z daleka - ubrane z odblaskowe koszulki, opaski czy zaopatrzone w mrugające zestawy oświetleniowe.
Władze - w ogólnym znaczeniu – pewno dopilnują częstszej obecności patrolu Policji, co wielu kierowców odczuje na własnym portfelu, może uda się wygospodarować jakieś środki na poprawę oświetlenia tego odcinka.
Każdy z nas musi jednak zacząć od siebie – dać sobie i innym szansę na bezpieczne korzystanie z dróg – nikt tego za nas nie zrobi. Jechać wolniej, być na drodze widocznym. Na kursie na „prawko” mówili: „ograniczone zaufanie” – bo ten drugi może być zmęczony, głuchy czy ślepy. Niestety coraz częściej także pijany czy po użyciu narkotyków. To stwierdzenie ogólne – nie odnoszące się bezpośrednio do przyczyn wypadków w Rożnowie.
MeN
Czytelniku - jeśli masz własny pomysł na poprawę bezpieczeństwa w naszej okolicy i chcesz coś rozsądnego zaproponować – napisz wiadomość e-mail na nasz adres: ckgrodek@interia.eu - przekażemy ją naszym radnym.

Kamera on-line
Kamera on-line
Ostatnie artykuły
Postępowanie o udzie...
2020 gazeta lokalna...
Zamówienia publiczne...
Gazeta kwiecień 2019
Sportowy początek roku
Polecane strony
Gmina Gródek nad Dunajcem

OSP Gródek nad Dunacjem

Drukarnia - Nova Sandec

Parafia Tropie

Na Śliwkowym Szlaku

Bzany

Konstantynów Łódzki

Mielno

Miody z Gródka

W kraj

Oficjalna strona Janiny Molek www.piekny-jas.pl

Sądeczanin

obec Zupcany

Gminna Biblioteka Publiczna

Szkoła Muzyczna w Rożnowie

Balatonboglar

Hervartov

Radio RDN

Lendak

Stołówka gminna

Mimy w ruchu

Na Jamnej

Przystań Koszarka

ROB-MET

Hotel Heron

Fundacja Horyzont 360

Solonka

Statystyki reklamowe
Prawa do materiałów zamieszczonych na stronie zastrzeżone. GOK®             Copyright © 2008