03.05.2024
Nawigacja
GOK

Galerie zdjęć
Facebooku
Licznik Odwiedzin

7,623,623 unikalne wizyty

Aktualnie online

Gości online: 1

Elektrownia atomowa w gminie Mielno?
Wielkie poruszenie w gminie Mielno wywołały informacje, jakoby między Gąskami i Sarbinowem miała powstać elektrownia atomowa.
- Będziemy blokować próby jakichkolwiek badań na naszym terenie - zapowiedziała wójt Mielna Olga Roszak-Pezała. - Niebawem ogłosimy referendum gminne, w którym wyrazimy sprzeciw lokalizacji. Prosimy inne gminy z wybrzeża środkowego, aby podjęły podobne uchwały.
Roszak-Pezała powiedziała nam, że była w szoku, gdy dowiedziała się, że PGE rozważa lokalizację Gąsek. - PGE zaprosiła mnie na konferencję do Warszawy [25 listopada - red.] informując w zaproszeniu, że tematem konferencji będą strategiczne inwestycje energetyczne. Dopiero tam dowiedziałam się o elektrowni jądrowej - mówi Roszak-Pezała.
Przez kilkanaście miesięcy faworytem z naszego regionu był Kopań koło Darłowa. Tymczasem w piątek gruchnęła wiadomość: elektrownia atomowa może powstać w Gąskach niedaleko Mielna. - Będziemy przeciw - już zapowiada sołtys niewielkiej, turystycznej miejscowości nad Bałtykiem.
Informację podał Tomasz Zadroga, prezes Polskiej Grupy Energetycznej. W piątek, na specjalnej konferencji prasowej w Warszawie, przedstawił krótką listę trzech miejscowości, w których mogłaby powstać elektrownia atomowa. Oprócz Gąsek znalazły się na niej - od zawsze faworyzowany Żarnowiec oraz Choczewo w woj. pomorskim.
- To są trzy lokalizacje z 92 miejsc, które analizowaliśmy - powiedział Zadroga. - Według pełnej analizy są najlepsze. Od wiosny przyszłego roku będą tam trwały pogłębione badania, które doprowadzą do ostatecznego wyboru jednej. Zakładamy, że będzie to któraś z tych trzech, innego wariantu na dziś sobie nie wyobrażamy.

Gąski to urocza, letniskowa miejscowość w gminie Mielno pomiędzy Ustroniem Morskim i Sarbinowem. Mieszka tam niespełna 500 osób. Jak czytamy na stronie internetowej "Czysta, szeroka, piaszczysta plaża zachęca do kąpieli morskich oraz słonecznych i uprawiania sportów wodnych. Największą atrakcją Gąsek jest druga co do wielkości w Polsce latarnia morska (51,2m wysokości) zbudowana w 1878r. Latarnia w Gąskach jest udostępniona do zwiedzania - można z jej szczytu podziwiać piękną panoramę okolicy, u stóp latarni zlokalizowane są punkty handlowe z pamiątkami oraz gastronomiczne."

- Kiedyś, jeszcze w latach 70.-80. mówiono o tym, że powstanie u nas elektrownia atomowa. Rezerwowano pod nią nawet teren, ale potem było o tym cicho. Gąski rozwijały się tylko pod kątem turystyki - mówi zaskoczony sołtys Gąsek Józef Fryczkowski, który o decyzji PGE dowiedział się będąc w sanatorium.

PGE dokonała wyboru w oparciu o 53 kryteria, stosując się do wytycznych Międzynarodowej Agencji Energii Jądrowej i korzystając z zagranicznych doświadczeń. Jak mówił w Warszawie dyrektor ds. operacyjnych spółki PGE Energia Jądrowa Jacek Cichosz, przy wyborze kluczowa była kwestia chłodzenia, czyli dostępności wody oraz kwestie środowiskowe i terenowe, m.in. geologiczne oraz obecne zagospodarowanie terenu.

- To mogła być główna przyczyna wykreślenia z listy Kopania w gminie Darłowo, który nie dość, że nie leży nad samym morzem, to jeszcze otoczony jest obszarami Natura 2000 - uważa prof. Mariusz Dąbrowski, pełnomocnik wojewody zachodniopomorskiego ds. energetyki jądrowej. - Zaletą Gąsek jest bardzo zimne morze. To pozwoliłoby na duże oszczędności w porównaniu z innymi miejscami nawet na wybrzeżu Bałtyku.

Grunty we wskazanych lokalizacjach należą do Skarbu Państwa, Lasów Państwowych albo - jak w przypadku Żarnowca - częściowo do PGE i nie są objęte programem Natura 2000. Szanse każdej z trzech miejscowości na tę inwestycję prezes PGE ocenia jednakowo.

- Jeśli ja miałbym ocenić zalety tych trzech miejsc, to najmniej argumentów za ma Żarnowiec - twierdzi z kolei prof. Dąbrowski. - Nie leży bezpośrednio nad morzem i trzeba by do chłodzenia bloków zbudować 16-kilometrowy kanał doprowadzający wodę morską. W każdym razie decyzja PGE jest olbrzymim sukcesem naszego województwa. Pokazuje, że został wzięty pod uwagę nasz potencjał dla takiej inwestycji.

Gminni samorządowcy są bardziej wstrzemięźliwi. - Spotkam się z radnymi i będę te sprawy omawiać - mówiła na konferencji w Warszawie Olga Roszak, wójt gminy Mielno, na terenie której leżą Gąski. - Jesteśmy gminą turystyczną i bezwzględnie ten aspekt musi zostać zachowany.

Pełni obaw są mieszkańcy Gąsek.

- Nie daj Boże uda im się przeforsować tę lokalizację - mówi wprost sołtys Fryczkowski. - Jak wrócę z sanatorium, zwołam zebranie mieszkańców. Będziemy przeciw. My żyjemy z turystyki. W ciągu ostatnich kilku lat zbudowano u nas 200-300 domów letniskowych i pensjonatów. Kto będzie chciał wypoczywać w sąsiedztwie elektrowni atomowej?

Zachodniopomorskie było najaktywniejszym regionem w ubieganiu się o lokalizację elektrowni jądrowej. W 2009 r. podano nawet 10 miejsc w województwie, gdzie mogłaby powstać taka inwestycja. Nie było na niej Gąsek.

Rządowe plany zakładają wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6000 MW. Pierwszy reaktor ma ruszyć do końca 2020 r. Nie wyklucza się też rozpoczęcia po 2020 r. budowy kolejnych elektrowni.

Gąski są małą, letniskową miejscowością.

Decyzja, gdzie powstanie elektrownia jądrowa, zapadnie do końca 2013 r.

Rada Gminy Mielno (Zachodniopomorskie) jednogłośnie przyjęła uchwałę sprzeciwiającą się lokalizacji elektrowni jądrowej w Gąskach.

Radni napisali w dokumencie, że „wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec lokalizacji elektrowni jądrowej lub wszelkiej innej infrastruktury związanej z przemysłem jądrowym i rozpoczęcia jakichkolwiek prac badawczych związanych z tymi inwestycjami na terenie Gminy Mielno". Przyjęte stanowisko radni uzasadnili tym, że „gmina Mielno jest gminą turystyczną i budowa elektrowni atomowej doprowadzi do degradacji gospodarki turystycznej gminy".
Radni powołali również pięcioosobową komisję, która ma zająć się wnioskiem mieszkańców gminy w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego usytuowania elektrowni jądrowej w Gąskach. Pod wnioskiem o referendum – jak informował wcześniej przewodniczący mieleńskiej rady Krzysztof Chadacz - podpisało się 1 tys. osób. W gminie mieszka ok. 5 tys. osób. Chadacz powiedział w poniedziałek PAP, że komisja ma pracować szybko i być może już na sesji 30 grudnia zostanie przyjęta uchwała o przeprowadzeniu referendum.

Uchwała Rady Gminy Mielno jest drugim stanowiskiem lokalnego samorządu ws. elektrowni jądrowej w Gąskach. Swój sprzeciw w tej samej sprawie wyrazili w ubiegłym tygodniu radni Ustronia Morskiego. Gąski, jako jedną trzech potencjalnych lokalizacji dla elektrowni jądrowej, zaprezentował 25 listopada br. na konferencji w Warszawie zarząd Polskiej Grupy Energetycznej. Kolejne dwa wybrane miejsca to Choczewo i Żarnowiec w woj. pomorskim.

Do 25 listopada o Gąskach nie mówiło się w kontekście elektrowni jądrowej, gdyż miejscowość nie figurowała na liście 27 potencjalnych lokalizacji ogłoszonej w marcu 2010 r. przez Ministerstwo Gospodarki. Natychmiast po ogłoszeniu przez PGE wybranych lokalizacji w gminie Mielno zawiązała się grupa inicjatywna mieszkańców i rozpoczęły się protesty. Zorganizowano w tej sprawie kilka spotkań. Doszło również do rozmów z przedstawicielami PGE, którzy jednak nie przekonali mieszkańców gminy do swoich planów. W minioną sobotę władze gminy o planach PGE rozmawiały z trzema zachodniopomorskimi posłami: wiceministrem środowiska Stanisławem Gawłowskim (PO) oraz Czesławem Hocem i Stefanem Strzałkowskim (obaj z PiS).

Na konferencji prasowej Gawłowski powiedział, że „nie ma w Polsce możliwości realizacji przedsięwzięć, dla których nie uda się uzyskać akceptacji społecznej, dlatego wydaje się, że szanse na lokalizację elektrowni jądrowej w Gąskach wynoszą zero". Taka samą informację wiceminister przekazał grupie ok. 200-mieszkańców gminy Mielno, protestujących przed urzędem gminy przeciw planom budowy elektrowni w Gąskach.

Wobec oporu mieszkańców i władz Mielna część samorządowców z powiatu sławieńskiego nie wyklucza zaproszenia PGE do rozmów o ponownym rozważeniu umiejscowienia elektrowni jądrowej w Kopaniu k. Darłowa, który był trzecią lokalizacją na liście MG. Decyzję w tej sprawie samorządowcy mają ogłosić we wtorek. Budowa elektrowni jądrowej powinna ruszyć w 2016 r. Uruchomienie obiektu zaplanowano na rok 2020. Na ostateczny wybór lokalizacji inwestycji PGE ma czas do końca 2013 r. Przez ten okres w wybranych przez spółkę miejscach powinny zostać przeprowadzone kompleksowe badania, obejmujące m.in. nośność gruntów i siłę wiatru.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma mieć moc 3 000 MW i być wyposażona w reaktor najnowszej generacji III lub III +. Koszt budowy szacowany jest na 35–55 mld zł.

Film - ze spotkania informacyjnego w Mielnie



Tu możesz napisać protest przeciwko tej budowie
Kamera on-line
Kamera on-line
Ostatnie artykuły
Postępowanie o udzie...
2020 gazeta lokalna...
Zamówienia publiczne...
Gazeta kwiecień 2019
Sportowy początek roku
Polecane strony
Gmina Gródek nad Dunajcem

OSP Gródek nad Dunacjem

Drukarnia - Nova Sandec

Parafia Tropie

Na Śliwkowym Szlaku

Bzany

Konstantynów Łódzki

Mielno

Miody z Gródka

W kraj

Oficjalna strona Janiny Molek www.piekny-jas.pl

Sądeczanin

obec Zupcany

Gminna Biblioteka Publiczna

Szkoła Muzyczna w Rożnowie

Balatonboglar

Hervartov

Radio RDN

Lendak

Stołówka gminna

Mimy w ruchu

Na Jamnej

Przystań Koszarka

ROB-MET

Hotel Heron

Fundacja Horyzont 360

Solonka

Statystyki reklamowe
Prawa do materiałów zamieszczonych na stronie zastrzeżone. GOK®             Copyright © 2008