29.03.2024
Nawigacja
GOK

Galerie zdjęć
Facebooku
Licznik Odwiedzin

7,595,972 unikalne wizyty

Aktualnie online

Gości online: 2

Koncert z okazji Święta Niepodległości i Roku Chopinowskiego
Na koncert zaprosiła nas Szkoła Muzyczna I Stopnia w Rożnowie. Podczas koncertu przewijała się tematyka związana z Narodowym Świętem Niepodległości (niedawno obchodzonym) jak również tematyka związana z ogłoszeniem roku 2010 Rokiem Chopinowskim.
Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym, obchodzonym co roku 11 listopada, "dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego" w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Święto zostało ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu) – polski kompozytor i pianista.
Przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu, nazywany poetą fortepianu. U źródeł jego twórczości leżała wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej.
Jak bardzo splata się osoba Chopina z dążeniami narodowowyzwoleńczymi świadczą słowa innego wybitnego polaka. Ignacy Jan Paderewski powiedział w setną rocznicę urodzin Chopina:

Zabraniano nam Słowackiego, Krasińskiego, Mickiewicza. Nie zabroniono nam Chopina. A jednak w Chopinie tkwi wszystko, czego nam wzbraniano: barwne kontusze, pasy złotem lite, posępne czamarki, krakowskie rogatywki, szlacheckich brzęk szabel, naszych kos chłopskich połyski, jęk piersi zranionej, bunt spętanego ducha, krzyże cmentarne, przydrożne wiejskie kościółki, modlitwy serc stroskanych, niewoli ból, wolności żal, tyranów przekleństwo i zwycięstwa radosna pieśń [...].

Świadek ostatnich tygodni życia i męki Chopina – Cyprian Kamil Norwid zamieścił nekrolog w „Dzienniku Polskim”:
Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel Fryderyk Chopin, zszedł z tego świata[...].

Rok Chopinowski jest pretekstem do wielu wydarzeń, bardziej lub mniej nawiązujących do spuścizny geniusza. Mamy więc okazję posłuchać koncertów, podczas których wykonywane są po prostu jego dzieła, powszechne jest też aranżowanie ich w nowy sposób, często w zaskakujących stylistykach.
Usłyszeliśmy utwory Chopina w wykonaniu Pani mgr Agnieszki Dajcz. W nastrój poetyckiej zadumy, refleksji wprowadził nas Pan mgr Andrzej Krupczyński.


- Galeria zdjęć
Kamera on-line
Kamera on-line
Ostatnie artykuły
Postępowanie o udzie...
2020 gazeta lokalna...
Zamówienia publiczne...
Gazeta kwiecień 2019
Sportowy początek roku
Polecane strony
Gmina Gródek nad Dunajcem

OSP Gródek nad Dunacjem

Drukarnia - Nova Sandec

Parafia Tropie

Na Śliwkowym Szlaku

Bzany

Konstantynów Łódzki

Mielno

Miody z Gródka

W kraj

Oficjalna strona Janiny Molek www.piekny-jas.pl

Sądeczanin

obec Zupcany

Gminna Biblioteka Publiczna

Szkoła Muzyczna w Rożnowie

Balatonboglar

Hervartov

Radio RDN

Lendak

Stołówka gminna

Mimy w ruchu

Na Jamnej

Przystań Koszarka

ROB-MET

Hotel Heron

Fundacja Horyzont 360

Solonka

Statystyki reklamowe
Prawa do materiałów zamieszczonych na stronie zastrzeżone. GOK®             Copyright © 2008