01.12.2022
Nawigacja
GOK

Galerie zdjęć
Facebooku
Licznik Odwiedzin

7,277,867 unikalne wizyty

Aktualnie online

Gości online: 2

Wniosek o wpisanie naszej fasoli w Unii Europejskiej
W „Dzienniku Urzędowym” Unii Europejskiej (nr C 314/2010) opublikowany został 18 listopada br. wniosek o wpisanie do rejestru „Chronionych Nazw Pochodzenia” (ChNP) fasoli „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca.

Obszar uprawy Fasoli obejmuje 11 gmin leżących w dolinie Dunajca: Gródek nad Dunajcem (powiat nowosądecki), Zakliczyn, Wojnicz, Wierzchosławice, Radłów, Wietrzychowice, Tarnów, Pleśna, Żabno (powiat tarnowski), Czchów (powiat brzeski) i Gręboszów (powiat dąbrowski) w województwie małopolskim.

Kiedy kilka dobrych już lat Pani Janina Molek z Tropia starała się przypomnieć nam czym jest fasola - dla wielu był to tylko sposób na dodatkowe pieniądze. Jakże trudno zdobywane głownie dzięki ręcznej pracy. Próby mechanizacji uprawy podejmował Pan Bukowiec z Roztoki wymyślając, budując i stosując kolejne maszyny.
Systematyczne działania Pani Janiny doprowadziły do uzyskania przez nią na Targach "Polagra" w w Poznaniu „Perły” nagrody w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, wręczane najlepszym producentom żywności tradycyjnej.

Janina Molek z Lucyną Kmak napisały też książkę kucharską „Fasola z Doliny Dunajca”, do powstania której i ja mogłem się dołożyć fotografiami.
Przez ten czas powstało Stowarzyszenie Gmin - Producentów Fasoli, byliśmy z Panią Janiną na wielu targach, wystawach i pokazach promocyjnych. Jeden z naszych wyjazdów o mało nie skończył się dla nas tragicznie. Sława fasoli rosła jednak ciągle - nie zawsze przenosząc się jednak na zyski jej producentów.

Fasola „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca została wpisana na „Listę Produktów Tradycyjnych” prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa niemal dokładnie przed czterema laty, a nieocenioną rolę w opracowaniu wniosku i przekonaniu producentów do sensowności celowości specjalnej ochrony tego gatunku fasoli odegrał Marek Gąsiorowski, kierujący funkcjonującym ówcześnie programem „Agro Smak”.

Jeśli w ciągu najbliższych 6. miesięcy do Komisji Europejskiej nie wpłynie żaden sprzeciw, „Piękny Jaś z Doliny Dunajca dołączy do blisko tysiąca europejskich w (tym ponad 20. polskich) produktów i potraw chronionych prawem unijnym.

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006 „FASOLA PIĘKNY JAŚ Z DOLINY DUNAJCA”/„FASOLA Z DOLINY DUNAJCA”

MN
Kamera on-line
Kamera on-line
Ostatnie artykuły
Postępowanie o udzie...
2020 gazeta lokalna...
Zamówienia publiczne...
Gazeta kwiecień 2019
Sportowy początek roku
Polecane strony
Gmina Gródek nad Dunajcem

OSP Gródek nad Dunacjem

Drukarnia - Nova Sandec

Parafia Tropie

Na Śliwkowym Szlaku

Bzany

Konstantynów Łódzki

Mielno

Miody z Gródka

W kraj

Oficjalna strona Janiny Molek www.piekny-jas.pl

Sądeczanin

obec Zupcany

Gminna Biblioteka Publiczna

Szkoła Muzyczna w Rożnowie

Balatonboglar

Hervartov

Radio RDN

Lendak

Stołówka gminna

Mimy w ruchu

Na Jamnej

Przystań Koszarka

ROB-MET

Hotel Heron

Fundacja Horyzont 360

Solonka

Statystyki reklamowe
Prawa do materiałów zamieszczonych na stronie zastrzeżone. GOK®             Copyright © 2008