28.03.2024
Nawigacja
GOK

Galerie zdjęć
Facebooku
Licznik Odwiedzin

7,594,343 unikalne wizyty

Aktualnie online

Gości online: 4

Muzyka zaklęta w drewnie.



19.07.2020, godz. 19.00 Armonia Barocca. Joanna Radziszewska, sopran – sopran, Marzena Biwo – skrzypce, Anna Firlus – klawesyn
Słowo wstępne – Mateusz Borkowski Orfeum Borkowskiego
Między Bogiem a Naturą. G. F. Händel - Neun Deutsche Arien
Transmisja odbędzie się na kanale Youtube Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Transmisja koncertu zarejestrowanego w kościele Matki Boskiej Różańcowej w Przydonicy

Program koncertu poświęcony jest w całości kompozycjom Georga Friedricha Händla.
Główny punkt programu stanowią przepiękne i rzadko wykonywane arie ze zbioru Neun Deutsche Arien HWV 202-209 (Dziewięć niemieckich arii) przeplatane starannie dobranymi utworami instrumentalnymi. Piękne teksty arii oraz mistrzowska muzyka Händla wprowadzają do świata natury, w którym każdy kwiat, szemranie strumienia czy kojący cień lasu zasługuje na wielką pochwałę Stwórcy. Teksty pochodzą ze zbioru Irdisches Vergnügen in Gott (Ziemska przyjemność w Bogu) autorstwa Bartholda Heinricha Brockesa, który ukazał się w 1721 roku.

Zespół tworzą trzy młode artystki, których drogi wielokrotnie przecinały się w różnych zespołach
i orkiestrach. Zespół wykonuje muzykę barokową, a swoje głębokie i żywe interpretacje opiera o historyczne praktyki wykonawstwa muzyki dawnej.

Joanna Radziszewska-Sojka ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu solowego prof. Moniki Swarowskiej - Walawskiej. W latach 2016/2017 studiowała śpiew w klasie Petera Kooij oraz Kathariny Rössner-Stütz na wydziale muzyki dawnej w Hochschule für Künste Bremen. Jest laureatką Trzeciego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium” 2016 w Poznaniu.

Joanna koncertuje w Polsce i poza jej granicami z wieloma zespołami muzyki dawnej m.in. : Oh! Orkiestra Historyczna, Capella Cracoviensis, Zespół muzyki dawnej Diletto, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Capella Bydgostiensis, Harmonia Sacra, Weser-Renaissance Bremen. W roku 2019 artystka założyła zespół muzyki dawnej Armonia Barocca. Wykonując dzieła barokowe, Joanna miała okazję występować pod batutą tak wybitnych dyrygentów, jak np. Joshua Rifkin, Rinaldo Alessandrini, Robert Hollingworth, Vincent Dumestr.Marca Minkowskiego, Joshuy Rifkina, Rinalda Alessandriniego, Roberta Hollingwortha, Vincenta Dumestra oraz Fabia Bonizzoniego. Artystka wielokrotnie występowała wraz z Capellą Cracoviensis.

Ważne miejsce w repertuarze artystki zajmują liczne partie z kantat, oratoriów i oper barokowych jak również partie operowe na sopran liryczno - koloraturowy z epok późniejszych. Ponadto artystka ma w swoim repertuarze wiele pieśni polskich jak i zagranicznych kompozytorów.

Marzena Biwo - w latach 2009 - 2012 studiowała w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Mieczysława Szlezera i mgr Zbigniewa Pilcha. Jest także absolwentką klasy skrzypiec barokowych dr Martyny Pastuszki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2014).
Silnie sprecyzowane zainteresowania w dziedzinie muzyki dawnej zaowocowały podjęciem w bardzo młodym wieku stałej współpracy z najlepszymi orkiestrami barokowymi w Polsce.

Anna Firlus – koncertuje jako solistka i kameralistka, zarówno na organach, jak i na klawesynie, sięgając po repertuar od renesansu po współczesność. Jest członkiem Orkiestry Historycznej {oh!}, a także współzałożycielką Zespołu Muzyki XVII i XVIII w. Extempore oraz Ensemble Chimérique.

Mateusz Borkowski - muzykolog, publicysta i krytyk muzyczny. Absolwent Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Recenzent "Ruchu Muzycznego”, współpracownik miesięcznika „Kraków”. Współautor felietonów „Solo i w duecie” emitowanych na antenie Radia Kraków. Autor „Złotej klatki” – wywiadu-rzeki z reżyserem operowym Michałem Znanieckim, wydanej nakładem PWM.

Miejscem nagrania koncertu w dniu 17.07 o godz. 15:00 będzie kościół Matki Boskiej Różańcowej w Przydonicy: http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=156&word=przydonica
O możliwości wpuszczenia widowni poinformujemy na początku tygodnia poprzedzającego nagranie koncertu.

Festiwal Muzyka Zaklęta w Drewnie realizowany jest w ramach Działania 6.1. Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałania 6.1.2. Organizacja wydarzeń kulturalnych Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020

Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Galeria zdjęć

Link do nagrania
Kamera on-line
Kamera on-line
Ostatnie artykuły
Postępowanie o udzie...
2020 gazeta lokalna...
Zamówienia publiczne...
Gazeta kwiecień 2019
Sportowy początek roku
Polecane strony
Gmina Gródek nad Dunajcem

OSP Gródek nad Dunacjem

Drukarnia - Nova Sandec

Parafia Tropie

Na Śliwkowym Szlaku

Bzany

Konstantynów Łódzki

Mielno

Miody z Gródka

W kraj

Oficjalna strona Janiny Molek www.piekny-jas.pl

Sądeczanin

obec Zupcany

Gminna Biblioteka Publiczna

Szkoła Muzyczna w Rożnowie

Balatonboglar

Hervartov

Radio RDN

Lendak

Stołówka gminna

Mimy w ruchu

Na Jamnej

Przystań Koszarka

ROB-MET

Hotel Heron

Fundacja Horyzont 360

Solonka

Statystyki reklamowe
Prawa do materiałów zamieszczonych na stronie zastrzeżone. GOK®             Copyright © 2008