Wieś ta powstała z połączenia dwóch osad: Podola i Górowej.
Podole to nazwa pochodząca od topografii terenu. Chodziło o miejscowość położona w dole w odróżnieniu od drugiego członu obecnej nazwy wsi, czyli Górowej położonej w górze.
W XIV i XV wieku wieś nosiła nazwę Stara Przydonica. W 1358 roku obdarowana została parafią z fundacji rycerskiej Drużynitów, otrzymując za patronów N.M. Pannę i św. Franciszka z Asyżu. Kościół został konsekrowany w 1540 roku. Jest on zbudowany z drewna w stylu gotyckim, posiada konstrukcję zrębową. Jego jednonawowy korpus został oszalowany. Ściany są ozdobione bardzo starymi malowidłami. Ołtarz główny, renesansowy pochodzi z drugiej połowy XVI wieku. Posiada kształt tryptyku o ramach architektonicznych.
W jego środkowej części umieszczony jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem datowany na drugą połowę XVIII wieku zaś w zasłonie ołtarza głównego widnieje obraz "Ukrzyżowanie". Kościółek w Podolu jest ujęty w Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianym jako jeden z ważniejszych zabytków sakralnych.
Podole Górową zamieszkują głównie rolnicy zajmujący się w sezonie letnim świadczeniem usług agroturystycznych. Sporo tu gospodarstw produkujących wg starych ekologicznych receptur produkty rolne. To jedna z ważniejszych zalet tej miejscowości.
Napisane przez Kamilz911
dnia 27.09.2008 13:12
2836 czytań ·