04.10.2023
Nawigacja
GOK

Galerie zdjęć
Facebooku
Licznik Odwiedzin

7,478,869 unikalne wizyty

Aktualnie online

Gości online: 1

Nawigacja
Artykuły » Gmina » Rożnów
Rożnów
Jedną z najważniejszych wsi Gminy Gródek nad Dunajcem jest Rożnów. Początkek tej miejscowości dał, ważny w systemie obronnym pogranicza polsko-węgierskiego, zbudowany za panowania Kazimierza Wielkiego zameczek, zarazem ośrodek rycerskiej władzy nad wieloma wsiami w dolinie Dunajca. Swoją nazwę Rożnów przyjął od Piotra Rożena Gryfity (syna Sulisława z pobliskiego Gródka) , który przeniósł rodową nazwę na nowe rycerskie gniazdo.
Rożnów był również własnością Zawiszy Czarnego, jego dzieci i wnuków . Przez wieki właścicielami Rożnowa byli także Leliwici - Tarnowcy później, do roku 1945 Rożnów pozostawał w rękach Szreniawitów - Stadnickich.
Dzisiejszy Rożnów to malowniczo położona wieś składająca się z przysiółków: Radajowice, Wiesiółka, Łazy, Łaziska, Zagórze i Gierowa.
Wieś przyciąga także zespołem zabytków posiadających dużą wartość historyczną. Tutaj przecież znajdują się ruiny zamku, którego jednym z właścicieli był wielkiej sławy i prawości rycerz Zawisza Czarny.
Jan Tarnowski - właściciel Tarnowa, ojciec słynnego hetmana, przejął zamek w Rożnowie i należące doń dobra poprzez przez małżeństwo z Barbarą , wnuczką Zawiszy. Dzisiaj z zamku pozostały tylko ruiny, które nie pozwalają na odtworzenie jego wyglądu.
Nieopodal ruin zamku, na wzgórzu znajduje się kościółek w Rożnowie, ufundowany jako zadośćuczynienie po szlacheckiej krwawej kłótni, a wzniósł go starosta warszawski i kasztelan wojnicki - Jan Wielowiejski z Pieskowej Skały.
Nieduży ten kościółek, szalowany, drewniany jest budowlą o konstrukcji zrębowej. Strop w nawie głównej kościoła został pomalowany w II połowie XIX wieku przez artystę Lisiewicza. Nad chórem uwagę zwraca strop z resztkami późnorenesansowej polichromii datowanej na 1688 rok.
Tematem ołtarza głównego jest ukrzyżowanie . Grupa okazałych posagów pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Jak podają zapiski, kościół wypełniony był licznymi bardzo wartościowymi wotami, które zostały zagrabione przez rząd austriacki w 1810 roku. Dano za nie jedynie nic nie warte obligacje za 250 florenów.
Tuz obok kościoła znajduje się skrzyżowanie dróg, z których jedna prowadzi od Gródka w stronę zapory wodnej, a druga w dół do centrum wsi Rożnów. Tam właśnie stoi do dziś zachowany doskonale i nadal użytkowany przez prywatnego właściciela obszerny dwór wzniesiony w stylu klasycystycznym na początku XIX wieku. We wnętrzu zachowały się ścienne dekoracje malarskie.
Spore zainteresowanie wzbudza położona obok dworu pozostałość renesansowej twierdzy, zbudowana z dużych rozmiarów ciosów kamiennych, uznawana za budowlę obronną. Wznoszona przed 1568 rokiem nigdy nie została ukończona. Jej budowniczym był Jan Amor Tarnowski, któremu Rożnów przypadł w spadku po ojcu Janie.
Najlepiej zachowanym fragmentem tej budowli jest wysunięty ku wschodowi beluard wczesna forma bastionu. Wewnątrz są widoczne ślady ganku, który kiedyś znajdował się wzdłuż strzelnic. Na narożnikach beluardu widnieją rzeźby: herb Tarnowskich Leliwa oraz tarcza z zatartym herbem i brodata postać męska z głową Turka w ręku. Beluard łączy się z murem kurtynowym i piętrowym budynkiem bramy wjazdowej.
Wyruszając z dworu w kierunku Roztoki i Tropia natrafiamy na najgrubszy dąb Sądecczyzny. Posiada on w obwodzie 780 cm, a stojący tuż obok ma niewiele mniej, bo 670 cm.
Ze względów historycznych i krajobrazowych Rożnów należy do najpiękniejszych zakątków całej Sądecczyzny, nie tylko Pogórza.
Kamera on-line
Kamera on-line
Ostatnie artykuły
Postępowanie o udzie...
2020 gazeta lokalna...
Zamówienia publiczne...
Gazeta kwiecień 2019
Sportowy początek roku
Polecane strony
Gmina Gródek nad Dunajcem

OSP Gródek nad Dunacjem

Drukarnia - Nova Sandec

Parafia Tropie

Na Śliwkowym Szlaku

Bzany

Konstantynów Łódzki

Mielno

Miody z Gródka

W kraj

Oficjalna strona Janiny Molek www.piekny-jas.pl

Sądeczanin

obec Zupcany

Gminna Biblioteka Publiczna

Szkoła Muzyczna w Rożnowie

Balatonboglar

Hervartov

Radio RDN

Lendak

Stołówka gminna

Mimy w ruchu

Na Jamnej

Przystań Koszarka

ROB-MET

Hotel Heron

Fundacja Horyzont 360

Solonka

Statystyki reklamowe
Prawa do materiałów zamieszczonych na stronie zastrzeżone. GOK®             Copyright © 2008