27.11.2022
Nawigacja
GOK

Galerie zdjęć
Facebooku
Licznik Odwiedzin

7,275,744 unikalne wizyty

Aktualnie online

Gości online: 1

Nawigacja
Artykuły » Gmina » Tropie
Tropie
Na samym skraju gminy Gródek nad Dunajcem leży doskonale znana w całym kraju wieś - Tropie. Pierwotna nazwa to Świerad. Powstanie wsi wiąże się nierozerwalnie z przebywaniem tutaj na przełomie roku 1000 eremity Świerada. Wieś wymieniana jest od XIII wieku pod nazwą Święty Świerad i tak pozostało aż do wieku XVI. Od wieku XVII istniały dwie nazwy wsi stara i nowa Tropie. Samoistnie nazwa Tropie zaczęła funkcjonować od wieku XVIII. Początkowo do parafii w Tropiu należał Rożnów. Wyłączono go dopiero w 1662 roku.
Tuż po kanonizacji św. Andrzeja Świerada w roku 1083, na miejscu, gdzie ponoć miała stać pogańska gontyna, wybudowano kaplicę. Na przełomie XI i XII wieku stała się ona częścią murowanego kościoła. Pierwotna świątynią uległa częściowemu zniszczeniu, lecz niezwłocznie została odbudowana. Przez wieki parafia i kościół w Tropiu odgrywały niebagatelną role nie tylko jako miejsce kultu św. Świerada . W 1513 roku przy kościele istniała bowiem szkoła parafialna. Od 1563 roku funkcjonował tutaj szpital ,który istniał aż do 1765 roku.
Świątynia była kilkakrotnie rozbudowywana. Nie zatarło to jednak jej cech warowności. Kościół jest budowla jednonawową , murowana z kamienia, z prostokątnym prezbiterium, zaś okna pochodzą z różnego okresu. Na dachu, pośrodku umieszczona jest wieżyczka na sygnaturkę. Wejście główne do kościoła znajduje się od zachodu.
W ołtarzu głównym na uwagę zasługuje obraz przedstawiający koronacje Matki Bożej przez Trójcę Świętą i klęczących św. Andrzeja Świerada i św. Benedykta na tle tropskiego krajobrazu. Obraz ten pochodzi z 1622 roku.
W obejściu kościoła usytuowany jest ołtarz polowy gdzie odbywają się uroczystości odpustowe. Około kilometra dalej w leśnym jarze w miejscu legendarnej pustelni św. Świerada znajduje się kaplica.
Dzisiaj Tropie to niewielka wieś ożywająca znacznie w czasie odpustów a także w okresie lata, kiedy to odwiedzają miejsce pobytu pierwszego polskiego świętego licznie turyści i wczasowicze. Wspinając się stromą drogą na szczyty ponad Tropiem, odkryjemy wiele wspaniałych miejsc widokowych.
Kamera on-line
Kamera on-line
Ostatnie artykuły
Postępowanie o udzie...
2020 gazeta lokalna...
Zamówienia publiczne...
Gazeta kwiecień 2019
Sportowy początek roku
Polecane strony
Gmina Gródek nad Dunajcem

OSP Gródek nad Dunacjem

Drukarnia - Nova Sandec

Parafia Tropie

Na Śliwkowym Szlaku

Bzany

Konstantynów Łódzki

Mielno

Miody z Gródka

W kraj

Oficjalna strona Janiny Molek www.piekny-jas.pl

Sądeczanin

obec Zupcany

Gminna Biblioteka Publiczna

Szkoła Muzyczna w Rożnowie

Balatonboglar

Hervartov

Radio RDN

Lendak

Stołówka gminna

Mimy w ruchu

Na Jamnej

Przystań Koszarka

ROB-MET

Hotel Heron

Fundacja Horyzont 360

Solonka

Statystyki reklamowe
Prawa do materiałów zamieszczonych na stronie zastrzeżone. GOK®             Copyright © 2008