04.10.2023
Nawigacja
GOK

Galerie zdjęć
Facebooku
Licznik Odwiedzin

7,478,795 unikalne wizyty

Aktualnie online

Gości online: 1

Nawigacja
Artykuły » Wędkarstwo » Rybka czy ryyyyyyyyyyyba?
Rybka czy ryyyyyyyyyyyba?
Ośrodek "Barbara" od pewnego czasu dokumentuje na bieżąco wędkarskie osiągnięcia swoich gości oraz pracowników. Zdjęcia doskonale potwierdzają połowy całkiem dużych okazów złowionych właśnie w Jeziorze Rożnowskim. Galeria fotekJezioro Rożnowskie jest jednym z najpopularniejszych łowisk w Polsce. Głęboki (do 30m) zbiornik zaporowy jest jednym z najstarszych sztucznych jezior w Polsce. Jego długość wynosi ok. 16 km, ale niezwykle urozmaicona linia brzegowa jest kilkakrotnie dłuższa - miejsca do wędkowania jest więc wystarczająco dużo, szczególnie w porze letniej, gdy stan wody w jeziorze bywa najczęściej bardzo niski i odsłania najwęższe przesmyki pod skalnymi urwiskami. Udający się nad zbiornik wiosną i jesienią mogą mieć problemy z wygodnym ominięciem zalanych cypli i przejść między stromiznami brzegów.

W jeziorze dominują leszcze o wadze do 1kg, pływa też dużo płoci i okoni. Ale rybą koronną jest sandacz, równie wszędobylski jak leszcze. Z rejestru wynika, że złowiono już sztuki o wadze 8-12kg. Ponadto można znaleźć szczupaki, a trafiają się sztuki do 120 cm i 10 kg wagi, oraz bolenie, sumy, długie węgorze, karpie, liny oraz wszelką drobnicą. W cofce i w zatokach zasilanych większymi dopływami można liczyć na klenie i zabłąkane pstrągi potokowe. Znane są też przypadki złowienia z pod lodu głowacic.

Najciekawsze łowiska znajdziemy w cofce zbiornika powyżej mostu w Kurowie, gdzie trafia się sandacz, leszcz, grzana, kleń i rzadziej świnka. Okolice Znamirowic i Tabaszowej, na lewym brzegu, słyną z połowu dużych leszcz i płoci. W prawobrzeżnych zatokach, koło Siennej i Bartkowej, oprócz sandaczy, szczególnie pod lodem łowi się okonie, płocie i leszcze.

Cofka jeziora
Gatunki ryb: leszcz, sandacz, okoń, kleń, płeć, szczupak, ukleja, jelec, jazgarz; rzadziej brzana, karp i świnka.

W zależności od poziomu spiętrzenia jeziora rzeka spowalnia bieg na wysokości Rdziostowa w zimie lub przy ujściu potoku Smolnik w lecie. Nurt Dunajca jest wyczuwalny jeszcze na wprost zalewowej wyspy uformowanej przez namuły, zwanej prze wędkarzy Tajwanem, a więc znacznie poniżej mostu w Kurowie. Zarówno prawy jak i lewy brzeg cofki są łatwo dostępne, oprócz odcinków poniżej Smolnika. Przy wysokim stanie jeziora możliwość dotarcia do wody kończy się na wysokości ujścia tego potoku.

*Plusy łowiska
Duży asortyment ryb reofilnych (prądolubnych) i mieszkańców wód stojących. Dobry dojazd do większości stanowisk. Poza Kurowem umiarkowana presja wędkarska.

*Minusy łowiska
Słabo rozwinięta baz turystyczna. Mocno zaśmiecone foliowymi opakowaniami i innymi śmieciami brzegi.


Najciekawsze miejscówki:
• Lewy brzeg: fragment rzeki wzdłuż toru kolejowego koło Marcinkowic obfituje w leszcze, sandacze, klenie, brzany, jelce, okonie, bolenie; spotykane sporadycznie świnki i pstrągi potokowe
• Powyżej mostu w Kurowie: sandacz, leszcz, płeć, karp
• Na prawym brzegu, koło kamieniołomu w Dąbrowie i przy byłm lotnisku sportowym – sandacz, kleń, brzana, szczupak, karp, płoć, lin.

Najlepsze okresy połowu
• Czerwiec i późna jesień – sandacz
• Od wczesnej wiosny do lipca – leszcze
• Lipiec i sierpień – karpie

Uwagi praktyczne:
• Na obydwu brzegach, aż do ujścia Stolnika, jest wiele stanowisk umożliwiających łowienie na klasyczną przepływankę
• Dojazdy do łowiska na prawym brzegu prowadzi przez Chełmiec Chełmie kierunku Marcinkowic. W Rdziostowie należy wąską, asfaltową drogą skręcić w prawo.


Lewy (zachodni) brzeg Jeziora Rożnowskiego
Gatunki ryb: leszcz, sandacz, okoń, kleń, płoć, szczupak, ukleja, jelec, jazgarz; rzadziej brzana, karp i świnka

Łąki na wysokości Tęgoborzy, od jesieni do wiosny zalane wodą, są jednym z najlepszych późnojesiennych łowisk sandaczy. Latem prowadzą przez nie ścieżki do wąskiego w tym miejscu jeziora, skąd łodzią lub pontonem można łatwo przepłynąć do Zbyszyc, położonych na przeciwległym brzegu. Poniżej ujścia potoku Świdnik, droga wiedzie brzegiem jeziora do Znamirowic i Tabaszowej. Po lewej stronie asfaltówki wznoszą się leśiste, strome wzgórza, towarzyszące jezioru do samej zapory. Poniżej Tabaszowej nie ma możliwości poruszania się brzegami jeziora. Do najwęższego miejsca zbiornika, zwanego Szyją na Bani i dalej ku zaporze prowadzą dróżki, możliwe do pokonania tylko dobrym rowerem lub piechotą.

* Plusy łowiska
Dużo urokliwych miejsc do wędkowania, usytuowanych wśród lesistych zboczy i skalnych urwisk. Umiarkowana presja wędkarska. Możliwość zakwaterowania i biwakowania nad wodą w miejscach do tego przeznaczonych.

*Minusy łowiska
Nie wolno biwakować na dziko.

Najlepszy okres połowu:

*Płocie i leszcze- wiosna
*Sandacze- od czerwca do listopada
*Okonie- wiosna i w zimie spod lodu


Najciekawsze miejscówki
• Gdy woda opadnie, na wysokości Tęgoborzy warto zadać sobie trud i dotrzeć piechotą, mijając łany sitowia, nad bardzo wolno płynącą wodę. Są tu jedne z najlepszych łowisk sandaczy, dużych płoci, leszczy i mieszańcy tych gatunków.
• Zatoka w Znamirowicach oferuje przede wszystkim duże płocie i leszcze.
• W Tabaszowej, z uwagi na trudniejszy dojazd do jeziora, łowi nieco mniej wędkarzy, ale ci, którzy tu dotrą, rzadko wracają bez ryby. Góry i las schodzą do samego jeziora i tylko na nielicznych płaskich cyplach powstało kilka małych ośrodków wypoczynkowych. Można tu złowić wszystko, co żyje w jeziorze. Okolice Tabaszowej upodobały sobie szczupaki i bolenie, polujące na drobnicę w licznych malutkich zatoczkach, w których kończa bieg leśne strumienie.


Uwagi praktyczne
• Do Tabaszowej z Krakowa dojedziemy kierując się w lewo na szczycie wzniesienia w miejscowości Just. Ponieważ jest kilka możliwości dojazdu do najbliższej wody o drogę należy pytać mieszkańców wsi. Jest tam czynna wędkarska plaża z bufetem i sklepikiem oferującym zanęty i przynęty.
• W okolicach Tabaszowej w cieple, przedburzowe noce możną natrafić na wyrośniętego suma (80-90 cm), którym zarybiano jezioro.
• Z uwagi na brak plaż w Tęgoborzy można wędkować spokojnie nawet w lecie
• Woda w Znamirowicach jest od lat zwyczajową areną zmagań uczestników zawodów wędkarskich.

Źródło: Centrum Informacji Turystycznej Ziemia Sądecka
www.cit.com.pl

opłaty za licencje 2013
Zasady połowy wędkarskiego

W związku z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług - Okręg PZW w Nowym Sączu informuje, że wystąpił do Ministra Finansów o stosowną interpretację w celu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących objęcia obowiązkiem uiszczania podatku VAT w zakresie dochodów Związku, dotychczas zwolnionych z niego na podstawie w/w ustawy a jednocześnie nie objętych obowiązkiem ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych.
Oczekiwanie na powyższą interpretację zarówno przez Okręg jak i podmioty dotychczas rozprowadzające zezwolenia, skutkuje faktem, że na chwilę obecną jedynie niżej wskazane punkty rozprowadzają zezwolenia na amatorski połów ryb:


Okręg PZW w Nowym Sączu – ul. Inwalidów Wojennych 14; tel. 18 441 42 40, ( sprzedaje wszystkie rodzaje zezwoleń)
Zajazd „Cicha Woda” – ul. Hubka 2, MANIOWY; tel. 18 275 07 89, ( sprzedaje zezwolenia Okręgowe oraz zezwolenia krótkoterminowe)
Gospodarstwo Agroturystyczne Maria Ligas – Kłodne 186 d Tylmanowa 34 – 451; tel. 18 262 51 03; ( sprzedaje zezwolenia na Łowisko Specjalne „Dunajec”, jednodniówki oraz zezwolenia całoroczne),
Okręg PZW w Krakowie – ul. Bulwarowa 43; tel: 12 643 16 65 ( wyłącznie zezwolenia całoroczne ),
Okręg PZW w Tarnowie – ul. Ochronek 24; tel. 14 621 33 92 ( wyłącznie zezwolenia całoroczne),
Sklep Wędkarski „Głowatka” - ul. Starowiślna 40 w Krakowie; tel. 0-12 421 62 71, ( zezwolenia na Łowisko Specjalne „Dunajec” oraz zezwolenia krótkoterminowe),
Sklep wędkarski „Albatros” – ul. Polonijna 1 (Kozłówek) Kraków, każdy dzień z wyjątkiem niedziel od godz. 11. 00 do 17. 00, sobota od 9. 00 do 11. 00; tel. 12 657 66 60 ( zezwolenia krótkoterminowe i dopłaty roczne do łodzi oraz zezwolenia całoroczne),
Sklep Motoryzacyjno – Sportowy w Krościenku, ul. Rynek 35, tel. 18 262 55 25 ( punkt rozprowadza wyłącznie zezwolenia na Łowisko Specjalne „Dunajec” , opłaty na Głowacicę oraz opłaty całoroczne oraz zezwolenia krótkoterminowe).
„Willa Jordanówka” Iwona Promiewicz – ul. Stylchyn 32 Kluszkowce; Tel. 18 275 05 55 ( sprzedaje wszystkie rodzaje zezwoleń).
Maria Szepeta – Gródek nad Dunajcem; Tel. 18 440 13 83 ( sprzedaje wszystkie rodzaje zezwoleń).
Ośrodek Zarybieniowy w Rożnowie - Rożnów 326, 33 - 316 Rożnów; tel. 18 441 62 56 ( punkt rozprowadza zezwolenia całoroczne, zezwolenia krótkoterminowe oraz opłaty za połowy z łodzi ),
Sklep Wędkarski Zbigniew Grzybowski w Nowym Sączu – ul. Jagiellońska 69; Tel. 18 547 46 94 ( zezwolenia roczne, Łowisko Specjalne „Dunajec”, zezwolenia krótkoterminowe).
PHU Jarosław Hans Sklep Sportowy – ul. Piłsudskiego 2, 33 – 370 Muszyna Rynek Tel. 18 471 80 60, ( zezwolenia krótkoterminowe),
Komisariat Policji w Jabłonce – ul. Plac Dworcowy 2, 34 – 480 Jabłonka, Tel. 18 265 497 ( zezwolenia krótkoterminowe ),
Sklep Łowiecki w Gorlicach – ul. Piłsudskiego 8; 38 – 300 Gorlice, Tel. 18 353 55 93 ( zezwolenia krótkoterminowe ),
Sklep "TRAMP" w Grybowie , ul. Grunwaldzka 5a, 33-330 Grybów, tel. 18 445 08 27.
Sklep Wędkarski „Salomon” – ul. Oś Handlowe 7; 31 – 936 Kraków, Tel. 12 642 28 66 ( zezwolenia roczne oraz zezwolenia krótkoterminowe ).
Sklep Wędkarski Dudek – Fishing, ul. Kraszewskiego 60/1 Krynica; Tel. 696 412 029 ( punkt rozprowadza zezwolenia roczne i krótkoterminowe, dopłaty spinning i łódź )
Studio Wędkarskie – ul. Na równi 2a w Nowym Targu; Tel. 609 809 006 ( punkt rozprowadza zezwolenia roczne oraz krótkoterminowe zezwolenia dla niezrzeszonych, dopłaty spinning i łódź),
Sklep Zoologiczny Eugeniusz Garbacz – ul. Rynek w Krościenku; Tel. 782 120 484 ( punkt rozprowadza zezwolenia roczne, krótkoterminowe oraz dopłaty na spinning ),
Sklep ABC Spożywczo – Przemysłowy Bernadetta Pyzik Rożnów 443; tel. 18 440 30 39 ( punkt rozprowadza zezwolenia roczne, krótkoterminowe oraz dopłaty na łódź ),
Waldemar Midro FHU „Ceramid” – ul. Sobieskiego 7, Krościenko; Tel. 18 262 57 23 ( punkt rozprowadza zezwolenia roczne, krótkoterminowe oraz dopłaty na łódź i spinning, zezwolenia dla niezrzeszonych oraz Łowisko Specjalne „Dunajec”,
Halina Haluch Sklep Spożywczy – Uście Gorlickie /przed Rondem/ Tel. 505 082 065 ( punkt rozprowadza zezwolenia roczne, krótkoterminowe oraz dopłaty do łodzi,
Sklep Wędkarski „Barwena” ul. Limanowskiego 36 w Krakowie; Tel. 12 296 13 96 ( punkt rozprowadza zezwolenia roczne, krótkoterminowe, Łowisko Specjalne „Dunajec”, dopłaty do łodzi oraz spinningu,
Stanisław Oleksy Pole Namiotowe w Tabaszowej–Witkówka Tel. 604 653 653 ( punkt rozprowadza zezwolenia roczne, krótkoterminowe oraz dopłaty na łódź.

Za wskazane utrudnienia - niezależne od naszej woli - serdecznie przepraszamy a równocześnie deklarujemy, że w momencie uzyskania stosownej interpretacji w zakresie prawa podatkowego, które wyjaśnią wszelkie niejasności - natychmiast uruchomimy inne punkty sprzedaży.
Kamera on-line
Kamera on-line
Ostatnie artykuły
Postępowanie o udzie...
2020 gazeta lokalna...
Zamówienia publiczne...
Gazeta kwiecień 2019
Sportowy początek roku
Polecane strony
Gmina Gródek nad Dunajcem

OSP Gródek nad Dunacjem

Drukarnia - Nova Sandec

Parafia Tropie

Na Śliwkowym Szlaku

Bzany

Konstantynów Łódzki

Mielno

Miody z Gródka

W kraj

Oficjalna strona Janiny Molek www.piekny-jas.pl

Sądeczanin

obec Zupcany

Gminna Biblioteka Publiczna

Szkoła Muzyczna w Rożnowie

Balatonboglar

Hervartov

Radio RDN

Lendak

Stołówka gminna

Mimy w ruchu

Na Jamnej

Przystań Koszarka

ROB-MET

Hotel Heron

Fundacja Horyzont 360

Solonka

Statystyki reklamowe
Prawa do materiałów zamieszczonych na stronie zastrzeżone. GOK®             Copyright © 2008