27.11.2022
Nawigacja
GOK

Galerie zdjęć
Facebooku
Licznik Odwiedzin

7,275,561 unikalne wizyty

Aktualnie online

Gości online: 1

Nawigacja
Artykuły » Gmina » Zapora Rożnów
Zapora Rożnów
Jezioro i zapora w Rożnowie
Jezioro Rożnowskie powstało w skutek wybudowania potężnej zapory wodnej na rzece
Dunajec.
Koncepcja budowy zapory w Rożnowie pojawiła się w roku 1934 po katastrofalnej powodzi w dolinie Dunajca, która spowodowała niepowetowane straty materialne i pochłonęła wiele ofiar.
Początkowo, po okresie prac projektowych niestety nie było funduszy państwowych i wszelkie prace zostały zawieszone. Jednakże w latach 1936-37 zaczęto proces wywłaszczeniowy na terenie przeznaczonym do zalewu. Wszczęto również prace w Rożnowie, a wykonawca było przedsiębiorstwo polsko - francuskie. Początkowo wybudowano tzw. Kolonię Francuską, w której zamieszkała kadra inżynierska oraz osiedle robotnicze a także kolejkę wąskotorową do kamieniołomu w Marcinkowicach, którą miał być dostarczany materiał do budowy.
Po najeździe niemieckim prace wstrzymano, jednakże już na przełamie listopada i grudnia ponownie je rozpoczęto. Inżynierowie niemieccy w niewielkim tylko stopniu zmienili projekt i prace ruszyły pełną parą. Elektrownia została oddana do użytku już w 1942 roku . Po rozpoczęciu natarcia Niemcy nie zdążyli nic zniszczyć, a tylko zdemontowali i zatopili części generatorów, bez których zakład nie mógł działać. Przytomność umysłów polskich pracowników pozwoliła na szybkie zlokalizowanie miejsc zatopienia brakujących części i ich wydobycie. Po około 18 godzinach od wyzwolenia Rożnowa elektrownia znowu działała i dostarczała energię.
Zapora Rożnów jest zaporą ciężką typu betonowego o wysokości 44 metrów. Zbudowana jest z 44 sekcji betonowych połączonych szczelinami tzw. dylatacyjnymi. Długość zapory to 550 metrów, a ilość betonu, która została użyta do postawienia zapory wynosi 450 000 metrów sześciennych. Elektrownia może osiągać moc 56 megawatów .
Najważniejsze zadania zapory to ochrona przeciwpowodziowa, następnie produkcja energii elektrycznej a dopiero na ostatnim miejscu wymienia się walory turystyczno- wypoczynkowe, jakie powstały w skutek spiętrzenia wód. Warto również dodać że Zespół Elektrowni Wodnych Rożnów S.A. to największy zakład pracy w Gminie Gródek n/Dunajcem. Powierzchnia jeziora to 1600 ha.
Kamera on-line
Kamera on-line
Ostatnie artykuły
Postępowanie o udzie...
2020 gazeta lokalna...
Zamówienia publiczne...
Gazeta kwiecień 2019
Sportowy początek roku
Polecane strony
Gmina Gródek nad Dunajcem

OSP Gródek nad Dunacjem

Drukarnia - Nova Sandec

Parafia Tropie

Na Śliwkowym Szlaku

Bzany

Konstantynów Łódzki

Mielno

Miody z Gródka

W kraj

Oficjalna strona Janiny Molek www.piekny-jas.pl

Sądeczanin

obec Zupcany

Gminna Biblioteka Publiczna

Szkoła Muzyczna w Rożnowie

Balatonboglar

Hervartov

Radio RDN

Lendak

Stołówka gminna

Mimy w ruchu

Na Jamnej

Przystań Koszarka

ROB-MET

Hotel Heron

Fundacja Horyzont 360

Solonka

Statystyki reklamowe
Prawa do materiałów zamieszczonych na stronie zastrzeżone. GOK®             Copyright © 2008