27.11.2022
Nawigacja
GOK

Galerie zdjęć
Facebooku
Licznik Odwiedzin

7,275,648 unikalne wizyty

Aktualnie online

Gości online: 2

Nawigacja
Artykuły » Gmina » Gródek nad Dunajcem
Gródek nad Dunajcem
Dzisiejszy Gródek n/Dunajcem nazywał się kiedyś Grodek. Nazwę swoją wziął od wzgórza zwanego Grodzisko. Dzisiaj jest to malownicza wyspa na jeziorze którą złośliwie nazwano Małpią Wyspą.
Miejscowość ta była kiedyś rycerską stanicą, zaś na wspomnianym Grodzisku, pod którym płynął Dunajec, górowała średniowieczna stróża rycerska. Właścicielami tego zameczku byli Rożenowie herbu Gryf, którzy w tej okolicy w owym czasie posiadali liczne dobra.
Wyspa Grodzisko, czy - jak kto woli - Małpia Wyspa, jest od 40 lat rezerwatem ptactwa wodnego. Warto również wspomnieć, że od 1938 roku wieś nosiła nazwę Kobyle - Gródek. Nazwa ta powstała z połączenia dwóch wsi: Kobyla, która we wczesnym średniowieczu była terenem hodowli książęcych stadnin i Gródka które przez powstały zalew zmniejszyło się znacznie i dlatego połączone zostało w jeden organizm administracyjny. Nazwę wsi poprawiono w 1975 roku dla lepszego brzmienia na Gródek nad Dunajcem.
W Gródku n/Dunajcem na wzniesieniu nad jeziorem znajdowała się w latach II wojny światowej willa zwana Frankówka, jako że tutaj właśnie Gubernator Frank miał przyjeżdżać na wypoczynek. Partyzanci w 1944 roku rozbili i spalili istniejący tam posterunek policji hitlerowskiej, który na szczęście nie zdążył już powrócić na swoje miejsce.
Miejscowość ta doskonale wykorzystała warunki krajobrazowe i swoje położenie. Gdy powstał sztuczny zalew, stał się on z czasem znanym letniskiem do którego na wypoczynek i zażywania sportów wodnych licznie zjeżdżali mieszkańcy Nowego Sącza, Tarnowa i Krakowa. Wybudowano tutaj dom towarowy, liczne sklepiki, punkty gastronomiczne funkcjonujące głównie w sezonie. Jest również całoroczna restauracja, liczne ośrodki wczasowe i kolonijne oraz ,od niedawna, nowy, bielący się wieżą kościół. Tutaj znajduje się również Urząd Gminy oraz Ośrodek Zdrowia i Apteka.
Kamera on-line
Kamera on-line
Ostatnie artykuły
Postępowanie o udzie...
2020 gazeta lokalna...
Zamówienia publiczne...
Gazeta kwiecień 2019
Sportowy początek roku
Polecane strony
Gmina Gródek nad Dunajcem

OSP Gródek nad Dunacjem

Drukarnia - Nova Sandec

Parafia Tropie

Na Śliwkowym Szlaku

Bzany

Konstantynów Łódzki

Mielno

Miody z Gródka

W kraj

Oficjalna strona Janiny Molek www.piekny-jas.pl

Sądeczanin

obec Zupcany

Gminna Biblioteka Publiczna

Szkoła Muzyczna w Rożnowie

Balatonboglar

Hervartov

Radio RDN

Lendak

Stołówka gminna

Mimy w ruchu

Na Jamnej

Przystań Koszarka

ROB-MET

Hotel Heron

Fundacja Horyzont 360

Solonka

Statystyki reklamowe
Prawa do materiałów zamieszczonych na stronie zastrzeżone. GOK®             Copyright © 2008